Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Wczesne objawy raka nerki. Jakie objawy daje rak nerki?

Wczesne objawy raka nerki

Od kilku dni mam ból w okolicy pleców. Ból nie ustąpił po lekarz przeciwbólowych i NO-SPA. Wczoraj pojawiły się drobne skrzepy w moczu. Palę dużo papierosów od ponad 10 lat. Czy to może być rak nerki? Jakie są najwcześniejsze objawy raka nerki? Jakie inne choroby mogą powodować ból w plecach i skrzepy w moczu?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Niestety guzy nerki przez długi czas rozrastają się nie dając żadnych objawów. Nie stosuje się określenia wczesne objawy raka nerki bo z reguły objawy pojawiają się u pacjentów z guzami o dużej wielkości. Wśród klasycznych objawów raka nerki wymienia się: wyczuwalny przez powłoki guz, ból w okolicy lędźwiowej lub śródbrzuszu i krwiomocz. Wymienione objawy to tak zwana triada objawów raka nerki. W większości przypadków nowotwory nerek rozpoznawane są przpadkowo w badaniu USG , CT lub rezonansie magnetycznym. Objawy związane z guzem nerki mogą wystąpić u pacjentów z przerzutowym rakiem nerki. Wśród objawów raka nerki należy dodatkowo wymienić stany podgorączkowe, zaburzenia funkcji wątroby i utratę masy ciała. Obajwy przedstawione w pytaniu wymagają pilnej konsultacji urologicznej.

 


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.