Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Drobna torbiel 6 mm w nerce

Torbiel 6 milimetrów w nerce i 5 mm w wątrobie

Jestem 60 letnim mężczczyną i leczę się z powodu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu drugiego. Dostałem skierowanie na rutynowe badanie USG, którego wynik bardzo mnie zaniepokoił. W USG opisano torbiel prostą okolicy grzbietu nerki o średnicy 6 milimetrów, nerka bez zastoju i ech złogów. Dodatkowo w opisie jest torbiel wątroby o średnicy 5 milimetrów. Lekarz, który wykonywał badanie nie powiedział mi nic na temat dalszego postępowania. Czy powinienem się martwić? Wizytę u urologa mam dopiero za 2,5 miesiąca.

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Z przedstawionego opisu wynika, że ma Pan torbiel prostą nerki zlokalizowaną w warstwie korowej w okolicy grzbietu nerki. Takie torbiele są bardzo często opisywane w badaniach USG. Torbiel prosta o takich wymiarach nie wymaga dodatkowych badań oraz leczenia. Przed wizytą u urologa warto wykonać badanie ogólne moczu, oznaczyć PSA całkowity i zgłosić się na wizytę z wypełnionym pęcherzem moczowym.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.