Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Odstawienie Warfinu przed punkcją torbieli

Punkcja torbieli nerki - czy konieczne jest odstawienie Warfinu?

W badaniu USG i w tomografii komputerowej u mojej żony stwierdzono dużą torbiel nerki o objętości około 600 ml. Żona ma tępe bóle w okolicy lędźwiowej, które nasilają się przy pracy fizycznej i chodzeniu. Żona choruje na nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków. Wśród leków stosowanych przez małżonkę jest Warfin. Przed punkcją stawu kolanowego konieczne było jego odstawienie. Czy przed nakłuciem torbieli nerki o tej objętości należy odstawić Warfin, czy możliwe jest wykonanie zabiegu bez odstawiania leku? Urolog nic nam nie powiedział tylko wystawił skierowanie do szpitala.

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Przed zaplanowaną punkcją torbieli konieczne jest odstawienie Warfinu i włączenie leczenia heparyną drobnocząsteczkową. Nakłucie torbieli i ewakuacja płynu jest zabiegiem małoinwazyjnym i niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań, które w istotny sposób wzrasta u pacjentów stosujących leki wpływające na krzepnięcie. W celu ustalenia jak pacjentka powinna być przygotowana do zabiegu wskazany jest kontakt z urologiem kierującym do zabiegu.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.