Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Ile trwa kolka nerkowa

Dwa dni temu obudził mnie bardzo silny ból w okolicy lewej nerki. Po godzinie pojawiły się wymioty i mdłości. Ból był tak silny, że musiałam zgłosić się na pogotowie ratunkowe gdzie dostałam leki dożylnie: Ketonal i Pyralgina. Po godzinie dostałam ponownego silnego ataku i podano mi Tramal, po którym wszystko ustąpiło. Lekarz wypisał mnie do domu z lekami i zaleceniem wypijania 3 litrów wody dziennie. Leki stosuję regularnie, ale ból okresowo powraca, dodatkowo pojawiło się dziwne parcie na mocz, którego wcześniej nie było - czuję potrzebę oddania moczu, ale wysikuję niewielką objętość moczu. Jak długo trwa kolka nerkowa?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Kolka nerkowa jest bardzo silnym bólem w okolicy nerki - okolicy lędźwiowej spowodowanym wzrostem ciśnienia moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Wzrost ciśnienia spowodowany jest utrudnionym lub całkowicie zablokowanym odpływem moczu z nerki do pęcherza moczowego. Najczęstszą przyczyną kolki nerkowej jest kamień moczowy (złóg) w moczowodzie, który przemieścił się z nerki blokując naturalny odpływ moczu z nerki. Tak długo jak złóg blokuje odpływ moczu z nerki chory może odczuwać ból w okolicy lędźwiowej. Fundamentalne znaczenie w leczeniu kolki nerkowej ma ustalenie wielkości i lokalizacji kamienia oraz ustalenie szans na samoistne wydalenie złogu. Konieczne jest badanie USG układu moczowego w celu ustalenia stopnia zastoju moczu w nerce i ewentualnie lokalizacji złogu. Należy pamiętać, że ustąpienie dolegliwości nie oznacza, że złóg został wydalony przez chorego (wskazane jest USG kontrolne). Nie można ustalić jak długo będzie trwała kolka nerkowa - jest to uzależnione od wielkości złogu, budowy moczowodu pacjenta (szerokość, przebieg, wady anatomiczne i lokalizacji samego konkrementu. Pacjent z kolką nerkową powinien być pod opieką urologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu - rozszerzenie diagnostyki o urografię lub CT a w razie wskazań zdecyduje o leczeniu zabiegowym. Dodatkowe informacje na temat kolki nerkowej można znaleźć w artykule: Kolka nerkowa.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.