Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Czy usuwać torbiel nerki?

Wskazania do laparoskopowej operacji usunięcia torbieli nerki

Pacjentka 75 lat w dobrym stanie ogólnym. Kilka lat temu delikatny udar mózgu, ale bez zaburzeń mowy i niedowładów. Pacjentka od lat pod kontrolą urologa. W obu nerkach liczne torbiele do 30 mm. W wykonywanych badaniach USG od blisko 7 lat obraz nerek był stabilny aż do teraz. W badaniu USG wykonanym USG stwierdzono: Obie nerki z licznymi cienkościennymi torbielami korowymi - największa w nerce prawej o średnucy 55 milimetrów. Urolog stwierdził, że takie powiększenie torbieli nie jest niczym groźnym i nie wymaga leczenia. Znajoma miała operację usunięcia torbieli mniejszej od tej stwierdzonej u mamy metodą laparoskopową. Czy taka torbiel może być usunięta laparoskopowo?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Torbiel prosta nerki opisywana przez Panią nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Metoda laparoskopowa jest minimalnie inwazyjnym sposobem leczenia operacyjnego torbiel nerek. O wskazaniach do leczenia zabiegowego decyduje urolog w przypadku podejrzenia rozrostu nowotworowego w świetle lub ścianie torbieli. Powiększenie torbieli w badaniach obrazowych nie jest wskazaniem do leczenia zabiegowego.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.