Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Przerzuty raka nerki po 7 latach

Przerzuty raka nerki po wielu latach od operacji

U mojego ojca rozpoznano guz płuca o charakterze przerzutowym. Ojciec jest siedem lat po nefrektomii - usunięto całą nerkę wraz z nadnerczem. W badaniu histopatologicznym wyszedł rak jasnokomórkowy nerki. Od 2 lat tata nie był u żadnego onkologa i urologa bo czuł się dobrze. Od miesiąca tata walczył z zapaleniem płuc a ze względu na brak efektów leczenia lekarz rodzinny zlecił wykonanie zdjęcia rengenowskiego klatki piersiowej. W opisie zdjęcia opisano - w prawym płucu okrągłe zacienienie mogące być guzem o charaketrze przerzutowym - wskazana tomografia komputerowa. Czy po tak wielu latach mogło dojść do powstania przerzutu w płucu?

W przypadku raka nerki wielokrotnie obserwuje się przerzuty pojawiające się klika lat po operacji wycięcia nerki. Według statystyk blisko 30% pacjentów z rakiem nerki w momencie rozpozonania ma przerzuty. Przerzuty mogą pojawić się nawet 10 lat po operacji usunięcia nerki. Jesli stan ogólny chorego i lokalizacja zmiany pozwolą istnieje szansa na chirurgiczne usunięcie zmiany (zabieg wykonywany jest przez torakochirurgów). Chory powinien pozostawać pod nadzorem onkologa, który pokieruje dalszym leczeniem.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.