Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Jak rozpoznać kolkę nerkową?

Jak rozpoznać kolkę nerkową?

Od 3 dni mam kolkę nerkową. Lekarz rodzinny, który mnie dzisiaj badał stwierdził, że ból to nie kolka tylko korzonki. Za bardzo nie wiem na jakiej podstawie lekarz ustalił takie rozpoznanie bo nie miałam zleconych żadnych badań. Czy żeby rozpoznać kolkę nerkową konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu lub USG nerek? Jakie badania lekarz powinien wykonać żeby rozpoznać kolkę nerkową?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Kolka nerkowa jest bólem okolicy lędźwiowej, który może promieniować do śródbrzusza, podbrzusza i zewnętrznych narządów płciowych. Kolka nerkowa powoduje zaburzenie perystaltyki jelit co wiąże się z uczuciem wzdęcia jelit, mdłościami i wymiotami. Rozpoznanie kolki nerkowej stawiane jest na podstawie objawów i badania lekarskiego. Charakterystycznym objawem kolki nerkowej w badaniu przedmiotowym jest dodatni objaw Goldflama. USG jamy brzusznej oraz badanie ogólne moczu nie są konieczne do postawienia rozpoznania. Badanie USG pozwala na ocenę czy w nerce jest zastój moczu (wodonercze) a jeśli jest to jak duży. W badaniu ogólnym moczu charakterystyczne są krwinki czerwone - erytrocyturia i leukocyturia - krwinki białe. Należy pamiętać, że chory z kolką nerkową może nie mieć odchyleń w badaniu USG i badaniu ogólnym moczu.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.