Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Usunięcie guza nerki

Oczekuję na zabieg usunięcia guza z nerki. Guz nerki ma średnicę 20 milimetrów. Urolog twierdzi, że spróbuje wyciąć guz z oszczędzeniem nerki. Druga nerka jest mocno uszkodzona - przebyta operacja zwężenia połaczenia miedniczkowo-moczowodowego i PCNL z powodu kamicy. W jakim znieczuleniu wykonywany jest zaplanowany dla mnie zabieg? Jakie są najczęstsze powikłania tego rodzaju operacji? Czy zabieg jest wykonywany laparoskopowo czy na otwarto?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Operacja usunięcia guza nerki z zaoszczędzeniem narządu - NSS - od ang. Nephron Sparing Surgery wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym złożonym (chory jest zaintubowany). Zabieg może być wykonany techniką laparoskopową lub klasyczną. Technika operacji uzależniona jest od preferencji i doświadczenia operatora. Najczęstsze powikłania to krwawienie śródoperacyjne lub w okresie pooperacyjnym. Po operacji usunięcia guza z nerki może pojawić się wyciek moczu, który w większości przypadków leczony jest poprzez założenie cewnika moczowodowego DJ.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.