Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Tomografia komputerowa - ocena nerek

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa ( stosowane skróty oznaczające badanie to CT, KT, TK) jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce obrazowej guzów nerki. Tomografia komputerowa z kontrastem jest podstawą przy kwalifikacji chorego do dalszego leczenia. Badanie wykonywane jest w celu ustalenia stopnia zaawansowania nowotworu (wielkość, naciekanie okolicznych narządów, przerzuty). Nerki oceniane są przed i po podaniu kontrastu. Cechą charakterystyczną guzów nerki jest wzmocnienie kontrastowe - zwiększony wychwyt znacznieka co związane jest z unaczynieniem zmiany.

Tomografia komputerowa w diagnostyce guzów nerek pozwala na precyzyjne ustalenie wielkości guza, rodzaju unaczynienie nerki, naciekania okolicznych struktur oraz stopnia zaawansowania. Tomografia komputerowa z kontrastem umożliwia uwidocznienie czopa nowotworowego w żyle nerkowej i żyle głównej dolnej. Badanie pozwalana na ocenę węzłów chłonnych pod kątem przerzutów.


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.