Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Torbiel złożona nerki w rezonansie

W tomografii klatki piersiowej opisano mi torbiel złożoną, którą polecono mi skonsultować z urologiem. Opis tomografii klatki piersiowej jest prawidłowy - jestem po lobektomii z powodu guza płuca. W badaniu objęto część nerek. W górnym biegunie nerki prawej grubościenna torbiel wypełniona patologicznymi masami o wymiarach 37x45 mm - torbiel złożona. Wskazana konsultacja urologiczna.

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Torbiele nerek dzielone są na torbiele proste i torbiele złożone, wśród których część może być zmianami o charakterze nowotworowym. Torbiele złożone charakteryzują się pogrubiałą ścianą, w której często występują zwapnienia i pataologiczne masy lub przegrody w ich świetle. Obraz tomograficzny torbieli i jej zachowanie po podaniu środka kontrastowego (wzmocnienie po podaniu kontrastu) pozwalają zakwalifikować torbiel do odpowiedniej grupy w klasyfikacji Bosniaka. Wzależności od grupy w klasyfikacji Bosniaka lekarz określa prawdopodobieństwo nowotworzenia w torbieli. Powinna Pani zgłosić się do urologa, który po badaniu USG i zapoznaniu się z wynikiem tomografii komputerowej. Jeśli torbiel ulega wzmocnieniu po podaniu kontrastu, jest wypełniona patologicznymi masami to w większości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.