Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Ból - tobiel czy kamień w nerce

Kamień lub torbiel jako przyczyny bólu okolicy lędźwiowej

Od kilku tygodni pobolewała mnie lewa okolica lędźwiowa. Lekarz rodzinny zlecił mi USG jamy brzusznej a następnie zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa. Ból ma charakter pieczenia, mrowienia i ciągnie się od kręgosłupa do pośladka. W USG opisano mi torbiel okolicy grzbietu nerki średnicy 20 mm i kamień w dolnym kielichu o średnicy 3 milimetrów. Jak odróżnić co jest przyczyną bólu? Lekarz rodzinny twierdzi, że ani jedno, ani drugie..

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Opisywana w USG torbiel i złóg w dolnym kielichu, który nie powoduje zaburzeń odpływu moczu z nerki nie powinny być przyczyną opisywanych dolegliwości. Charakter bólu, jego umiejscowienie i promieniowanie do pośladka sugerują korzeniowe pochodzenie bólu. Dalsze leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza rodzinnego. Torbiel nerki o średnicy 20 milimetrów z całą pewnością nie będzie powodowała żadnych dolegliwości i jest przypadkowym znaleziskiem w badaniu USG.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.