Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Torbiel jajnika czy torbiel nerki ektopowej

W badaniu USG wykryto mi 5 centymetrową torbiel zlokalizowaną w lewym dole biodrowym. Lekarz radiolog nie jest w stanie określić czy torbiel zlokalizowana jest w nerce ektopowej czy w jajniku? O nerce ektopowej wiedziałam od dziecka - kilka razy robiono mi USG z powodu niespecyficznych bólów brzucha. W 2006 roku miałam laparoskopową operację wycięcia torbieli jajnika. Czekam na wizytę u urologa, ale obawiam się, że lekarz też nie będzie w stanie ocenić skąd wychodzi torbiel. Jakie badanie pomogłoby ustalić gdzie zlokalizowana jest torbiel. Denerwuję się bo moja matka zmarła na raka jajnika.

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Jeśli badanie USG nie pozwala na ocenę gdzie zlokalizowana jest torbiel wówczas można rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową z kontrastem lub rezonans magnetyczny miednicy. Dodatkowo ginekolog powinien się wypowiedzieć jaki jest aktualny stan narządu rodnego (USG transwaginalne i ewentualnie markery raka jajnika).


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.