Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Leczenie zespołu poembolizacyjnego

Moja matka jest po embolizacji rozległego guza nerki, którego nie można usunąć metodami operacyjnymi. Embolizacja była wykonana z powodu nawracających krwawień i doelgliwości bólowych. W drugim dniu po embolizacji pojawiła się gorączka do 40 stopni Celsjusza i silne bóle brzucha po stronie guza. Matka została przyjęta do oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu gdzie nie wykonuje się zabiegów embolizacji. Jak powinno wyglądać leczenie i jakie jest rokowanie w takim przypadku?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Zespół poembolizacyjny jest jednym z najczęściej występujących powikłań embolizacji. Leczenie jest objawowe i polega na nawoidnieniu chorego, leczenia przeciwbólowego i przeciwwymiotnego w razie konieczności. W większości przypadków objawy ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni po wystąpieniu objawów. Co do rokowania nie mamy możliwości odpowiedzi na takie pytanie. Podstawą leczenia guzów nerki jest leczenie operacyjne. Embolizacja paliatywna zawsze obarczona jest dużym ryzykiem powikłań a przebieg dalszego leczenia nie jest możliwy do przewidzenia.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.