Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Meta

Meta - łac. metastasis

Meta jest potocznym określeniem przerzutów (w języku łacińskim słowo metastasis oznacza przerzut). W przypadku raka nerki przerzuty występują u blisko 30% pacjentów w momencie rozpoznania choroby. Najczętszą lokalizacją przerzutów raka jasnokomórkowego są płuca, które stanowią blisko połowę lokalizacji przerzutów raka nerki. Przerzuty do węzłów chłonnych obserwowane są u blisko 30 procent pacjentów z przerzutowym rakiem nerki. Przerzuty raka nerki mogą wystąpić w kościach, wątrobie, mózgu nadnerczu a nawet w nerce po przeciwnej stronie.

Zdarza się, że przerzut jest pierwszym objawem raka nerki. W klasyfikacji TNM raka nerki przerzut oznaczany jest jako M. Mx oznacza, że nie można ocenić przerzutów odległych. M0 oznacza, że nie stwierdza się przerzutów odległych a M1 oznacza, że występują przerzuty. Leczenie pacjenta z chorobą uogólnioną jest trudne a rokowanie określane jest jako niepewne. W leczeniu przerzutowego raka nerki wykorzystuje się leczenie operacyjne z terapią farmakologiczną. Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia wymienia się terapię antyangiogenną, której celem jest zahamowanie rozrostu tkanki nowotworowej, immunoterapię i leczenie skojarzone polegające na połaczeniu immunoterapii z chemioterapią. 


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.