Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Chemioterapia

Chemioterapia

Chemioterapia jest jedną z metod leczenia nowotworów. Chemioterapia polega podawaniu leków cytostatycznych, które powodują niszczenie komórek nowotworowych. Najczęściej chemioterapia stosowana jest w postaci wlewów dożylnych lub w formie doustnej. W chemioterapii wykorzystywane są pojedyncze leki lub grupy leków w ustalonych schematach podawania. Chemioterapia może stanowić uzupełnienie dla leczenia chirurgicznego i radioterapii. Leki przeciwnowotworowe mają hamujący wpływ na podział komórkowy poprzez uszkadzające działanie na DNA komórki nowotworowej. Chemioterapia podawana jest z założeniem wyleczenia pacjenta, przedłużenia jego życia lub jako leczenie paliatywne - łagodzące objawy związane z zaawansowanym procesem nowotworowym.

Skuteczność leczenia chemioterapią uzależniona jest od rodzaju histopatologicznego guza, jego wielkości i stopnia złośliwości, stopnia zaawansowania klinicznego choroby nowotworowej i chorób współistniejących, które mogą negatywnie wpłynąć na rokowanie np. niewydolność nerek. Leki cystostatyczne działają na komórki szybko dzielące się, na przykład nowotworowe, ale także komórki szpiku kostnego i przwodu pokarmowego co jest przyczyną najczęsztszych powikłań stosowania chemioterapii.

Chemioterapia w przypadku raka nerki ma znikomą skuteczność i z reguły jest stosowana w rozsianym procesie nowotworowym. Wśród najczęściej stosowanych chemioterapeutyków jest 5-florouracyl w połączeniu z interferonem.

 


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.