Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Carcinoma clarocellulare - interpretacja

Odebrałam wynik histopatologiczny usunietej torbieli nerki z pozostawieniem nerki - operacja NSS. Zabieg wykonany był z powodu policyklicznej torbieli. W wyniku napisane jest: RCC - Carcinoma clarocellulare renis dex G-2 wg Fuhrman. Diameter tumoris 30 mm. Excisio completa tumoris. Po zabiegu mama miała powikłania w postaci moczokrwiaka i wymagała ponownej operacji. Czy taki wynik oznacza, że torbiel nie była zwykłą torbielą prostą tylko rakiem jasnokomórkowym nerki? Jakie postępowanie jest w takim przypadku? Czy konieczna jest chemioterapia albo naświetlania?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Wynik oznacza raka jasnokomórkowego nerki - stopień złośliwości wg Fuhrman. Rak jasnokomórkowy nerki (ang. RCC - Renal Cell Carcinoma) jest najczęściej występującym rakiem nerki. Częstośc występowania utkania jasnokomórkowego szacowana jest na około 90% wszystkich guzów złośłiwych nerek. Torbiele proste o średnicy 30 mm nie są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Nie wiemy jakie były wskazania do leczenia operacyjengo torbieli w przyapdku Pani matki, ale jak widać operacja była słusznym postępowaniem. Zgodnie z informacjami z wyniku histopatologicznego guz miał średnicę 3 centymetrów i został wycięty w całości. Dalsze postępowanie w takim przypadku to okresowe kontrole u onkologa (USG, tomografia, RTG klatki piersiowej). Chora nie wymaga dodatkowych opcji leczenia takich jak radioterapia lub chemioterapia.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.