Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Ablacja guza nerki

Ablacja guza nerki

Ablacja jest zabiegiem polegającym na zniszczeniu tkanki nowotworowej za pomocą niskiej (krioablacja) lub wysokiej temperatury (termoablacja). Założeniem terapii ablacyjnej jest uzyskanie wyleczenia przy jak najmnijszej inwazyjności procedury. Istotą leczenia ablacyjnego jest spowodowanie martwicy guza spowodowane jego zamrożeniem lub przegrzaniem. Najczęściej wykorzystywanymi metodami są krioablacja i ablacja z wkorzystaniem fal o częstotliowści radiowej (Radio Frequency Ablation).

Krioablacja jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do masy guza specjalnych aplikatorów, przez które przepływa ciekły azot powodując spadek temperatury w guzie poniżej 19 stopni Celsjusza. Zamrożenie guza powoduje powstanie kryształów lodu w komórkach nowotworowych i ich rozpad.

Termoablacja z użyciem fal o częstotliowści radiowej polega na rozgrzaniu guza do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza co powoduje martwicę komórek nowotworowych (denaturacja białek i rozpad błon komórkowych).

Leczenie ablacyjne guzów nerki nie jest postępowaniem standardowym i wymaga jeszcze wielu lat badań klinicznych nad oceną skuteczności leczenia tą metodą. Standardem postępowania w przypadku guzów nerki pozostaje operacja wycięcia nerki wraz z guzem lub usunięcie guza z pozostawieniem nerki - NSS - operacja nerkooszczędzjąca.


« Wróć



Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.