Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Urografia

Urografia

Urografia lub inaczej badanie urograficzne jest badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce układu moczowego. Badanie pozwala na uwidocznienie układów kielichowo-miedniczkowych, moczowodów i czynności układu moczowego (czas wydzielania kontrastu, budowa anatomiczna, przeszkody w odpływie moczu). Badanie urograficzne polega na dożylnym podaniu środka kontrastowego i wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej. Wydzielany przez nerki zakontrastowany mocz pozwala na uwidocznienie układu moczowego. W przypadku tobieli nerek urografia wykonywana jest w celu róznicowania torbieli rdzeniowych lub okołomiedniczkowych z poszerzeniem układu kielichowo-miedniczkowego.

Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony przed wykonaniem urografii jest prawidłowa fukcja nerek oceniana przez oznaczenie poziomu kreatyniny i eGFR (badania laboratoryjne z krwi). Uczulenie na środek kontrastowy jest przeciwwskazaniem do wykonania urografii. Dodatkowe informacje na temat badania można znaleźć w artykule: Urografia.


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.