Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Torbiel korowa nerki - czy to rak?

Czy w torbieli korowej nerki może rozwinąć się rak jasnokomórkowy nerki? Czy można ustalić jaka jest szansa zezłośliwienia torbieli w raka torbielowatego nerki u pacjenta, który stracił nerkę z powodu raka jasnokomórkowego? Dwa lata temu usunięto mi nerkę z powodu torbielowatego guza. W tomografii tobiel miała przegrody i pogrubiałe ściany, które intensywnie wzmacniały się po podaniu kontrastu. Nie wiem od kiedy mogła rozwijać się ta torbiel bo USG było wykonane przez przypadek po bólach brzucha po błędzie dietetycznym. Torbiel już w USG była podejrzana - na skierowaniu urolog napisał wtedy, że jest to torbiel powikłana nerki i konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej z kontrastem. W opisie tomografii torbiel zakwalifikowano jako Bosniak III i dostałam skierowanie do leczenia operacyjnego. Początkowo miałą to być operacja usunięcia tylko torbieli z oszczędzeniem nerki, ale życie napisało inny scenariusz - konieczne było wycięcie całej nerki wraz z torbielą. W wyniku histopatologicznym opisano - Carcinoma clarocellulare F-2 pT1. Od tego czasu pozostaję pod opieką onkologa. Martwi mnie, że we wcześniejszych badaniach USG i tomografii nie było słowa o torbieli w zdrowej nerce. Czy jest możliwość określenia ryzyka zezłośliwienia torbieli korowej nerki? Czy można wykonać jakieś badania? Czy taka torbiel może być kontrolowana poprzez badania ultrasonograficzne?

Odpowiedź redakcji serwisu torbielnerki.pl

Torbiel korowa nerki jest najczęściej spotykaną zmianą w obrębie nerek opisywaną w badaniu USG. Torbiel prosta nerki zlokalizowana w warstwie korowej nerki obserwowana jest u około 40 procent populacji po czterdziestym roku życia. Ryzyko zezłośliwienia torbieli prostej to znaczy przekształcenia jej w zmianę złośliwą jest statystycznie nieistotne. Torbiel opisana w tomografii komputerowej jako złożona torbiel nerki Bosniak III w blisko połowie przypadków okazuje się nowotworem złośliwym nerki. W pytaniu nie ma informacji jaka jest wielkość torbieli. W przypadku drobnych torbieli część radiologó i urologów pomija ich istnienie w opisie USG. Kontrolne USG wykonane za 6 miesięcy a następnie kontrole zgodne z programem kontroli pacjenta po usunięciu guza lub nerki z guzem powinny być wystarczające. Jeśli torbiel jest prosta, zlokalizowana w warstwie korowej i dobrze ją widać w USG to badanie to może być wystarczjące do jej oceny.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.