Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Embolizacja guza nerki

Embolizacja guza nerki

Podstawową metodą leczenia raka nerki jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu nerki wraz z guzem lub usunięciu guza z oszczędzeniem nerki - NSS. W przypadku nieresekcyjnych guzów dużych rozmiarów opcją leczenia może być embolizacja, która polega na niedokrwieniu guza nerki poprzez zamknięcie naczyń zaopatrujących zmianę nowotworową. Embolizacja guza nerki może być przeprowadzona jako metoda paliatywnego leczenia w przypadku nieoperacyjnego guza powodującego krwiomocz lub dolegliwości bólowe. W przypadku dużych guzów z bogatym patologicznym unaczynieniem embolizacja wykonywana jest przed leczeniem operacyjnym co z reguły pozwala na zmniejszenie utraty krwi w czasie zabiegu.

Przebieg zabiegu embolizacji guza nerki

Embolizacja polega na zamknięciu światła naczyń tętniczych zaopatrujących guza materiałem zatorowym. Dostęp do tętnicy nerkowej uzyskiwany jest poprzez nakłucie tętnicy udowej. Radiolog interwencyjny wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy pachwinowej i nakłuwa tętnicę udową, przez którą wprowadzany jest cewnik naczyniowy bezpośrednio do tętnicy nerkowej zaopatrującej nerkę z guzem. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą skopii a dobór cewnika naczyniowego i materiału embolizacyjnego uzależniony jest od obrazu angiograficznego naczyń chorego. Po uwidocznieniu odgałęzień tętnicy zaopatrujących guza wprowadzany jest materiał zatorowy, który powoduje ostre niedokrwienie guza i jego martwicę.

Zespół poembolizacyjny

Tak jak każda metoda leczenia embolizacja niesie ze sobą ryzyko specyficznych powikłań. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest zespół poembolizacyjny, który spowodowany jest ostrym niedokrwieniem i martwicą komórek nowotworowych. Wśród objawów zespołu poembolizacyjnego wymienia się gorączkę, nudności, wymioty i ból brzucha lub okolicy lędźwiowej, które pojawiają się w ciągu 2-3 dni po embolizacji. Leczenie zespołu poembolizacyjnego jest objawowe i polega na stosowaniu nawodnienia, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.