Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne wykonywane jest przez lekarza patomorfologa i polega na ocenie pobranej w czasie zabiegu tkanki pacjenta pod mikroskopem. Celem badania histopatologicznego jest ustalenie rodzaju procesu chorobowego toczącego się w materiale pobranym od chorego. Materiał do badania histopatologicznego pobierany jest w czasie biopsji - pobrania wycinków lub pochodzi ze zmian chorobowych wyciętych w czasie operacji (np. nerka wraz z guzem lub guz nerki w przypadku operacji nerkooszczędzających).

Wynik badania histopatologicznego jest podstawą rozpoznania choroby nowotworowej u pacjenta i stanowi kluczowy element w kwalifikacji do dalszego postępowania leczniczego. Po pobraniu materiału biologicznego umieszczany on jest w specjalnym pojemniku z formaliną, której zadanie polega na utrwaleniu tkanki. Po opracowaniu materiału przez techników pracujących w pracowni patomorfologii materiał oceniany jest przez lekarzy patomorfologów pod mikroskopem. W przypadkach wątpliwych dodatkow wykonywane są badania immunohistochemiczne.


« WróćZobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.