Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi
Torbiel złośliwa nerki

Na wizycie u urologa lekarz stwierdził torbiel złośliwą nerki. Do urologa skierowano mnie z powodu nawracającej krwi w moczu. Lekarz po zrobieniu badania USG nerek powiedział, że przyczyną krwawienia jest złośliwa torbiel w nerce i skierował mnie na tomografię komputerową. Czy badanie USG jest wystarczające do oceny czy torbiel nerki jest złośliwa? W internecie jest mnóstwo stron gdzie pisane jest, że torbiele nerek są zmianami łagodnymi i nie wymagają leczenia. Skąd pewność, że moja torbiel jest złośliwa? Czy USG jest wystarczające?

Odpowiedź redakcji torbielnerki.pl

Torbiel złośliwa nerki jest synonimem torbieli złożonej. Torbiele proste są zmianami łagodnymi, które nie wymagają leczenia. W przypadku torbieli złożonych (patrz Klasyfikacja Bosniaka torbieli nerek) istnieje duże prawdopodobieństwo nowotworzenia dlatego w większości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne. Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem jest podstawowym badaniem obrazowym służącym do oceny torbieli. Najprawdodpodobniej obraz USG torbieli nerki zaniepokoił lekarza, który skierował Panią do CT. W przypadku potwierdzenia, że torbiel jest złożona w większości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne. Operacja w zależności od wielkości torbieli i lokalizacji może być nerkooszczędzająca (NSS) lub radykalne - wycięcie nerki wraz z torbielą.


« Wróć


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.