Tu jesteś   >   Strona główna   >   Objawy torbieli
Objawy torbieli

Torbiele nerek w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w badaniu USG lub tomografii komputerowej. W rzadkich przypadkach torbiele nerek mogą powodować objawy. Dużę torbiele nerek o objętości ponad 500 mililitrów mogą powodować dyskomfort lub pobolewanie w okolicy lędźwiowej. Torbiel nerki powodująca zaburzenia odpływu moczu z nerki może być przyczyną bólów o charakterze kolki nerkowej. Torbiele zatokowe nazywane inaczej okołomiedniczkowymi mogą powodować ucisk na tętnicę nerkową lub jej gałęzie co może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Duża torbiel w okolicy wnęki powodująca ucisk na naczynia tętnicze powoduje niedokrwienie nerki pobudzając układ RAA do produkcji aldosteronu odpowiedzialnego za wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Punkcja torbieli i ewakuacja płynu tylko u nielicznych chorych powoduje normalizację ciśnienia tętniczego krwi.

Samoistne pęknięcie torbieli nerki obserwowane jest rzadko i z reguły nie daje ostrych objawów klinicznych. W większości przypadków samoistna perforacja torbieli powoduje pobolewanie okolicy lędźwiowej, której może towarzyszyć stan podgorączkowy. Pęknięcie torbieli do układu kielichowo-miedniczkowego nerki może spowodować przemijający krwiomocz.

Zakażenie torbieli może powodować silne bóle okolicy lędźwiowej z towarzyszącą gorączką. Do zakażenia torbieli może dojść wyniku odmiedniczkowego zapalenia nerek lub drogą krwiopochodną. Krwawienie do torbieli spowodowane pęknięciem naczynia może objawiać się jako kolka nerkowa ze współistniejącym krwiomoczem.


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.