Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Nefrostomia

Nefrostomia - przetoka nerkowa

Nefrostomia czyli inaczej przetoka nerkowa pozwala na czasowe lub stałe odprowadzenie moczu z nerki. Zabieg polega na wprowadzeniu przez skórę specjalnego cewnika do układu kielichowo-miedniczkowego nerki.

Wskazania do założenia nefrostomii

Wytworzenie przetoki nerkowej może być wskazane w przypadku zablokowania lub utrudnionego odpływu mocz z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Najczęstsze przyczyny wytworzenia nefrostomii:

  • kamica moczowodu lub miedniczki nerkowej powodująca wodonercze lub roponercze
  • choroby nowotworowe powodujące ucisk na moczowód. Wśród najczęstszych nowotworów wymienia się raka prostaty, raka pęcherza, raka jelita grubego, raka macicy lub jajnika.
  • uszkodzenia moczowodu w czasie operacji (usunięcie macicy lub guza jajnika, usunięcie odbytnicy lub jelita z powodu nowotworu)
  • zwężenie moczowodu spowodowane przebytą radioterapią miednicy małej lub innym schorzeniem powodującym włóknienie w przestrzeni zaotrzewnowej (choroba Ormonda, przebyta operacja tętniaka aorty)

Jak przebiega wytworzenie nefrostomii

Pacjent zakwalifikowany do wytworzenia nefrostomii układany jest na boku przeciwległym do nakłuwanej nerki lub na brzuchu. Urolog za pomocą aparatu USG wybiera dogodny dostęp do układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym - skóra w okolicy lędźwiowej znieczulana jest miejscowo. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w linii pachowej tylnej i pod kontrolą obrazu USG wprowadza specjalną igłę do układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Odpływ moczu przez igłę potwierdza prawidłową lokalizację wkłucia. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie przez światło igły specjalinego drutu wiodącego, po którym urolog wprowadza rozszerzadła a następnie cewnik nefrostomijny. Cewnik nefrostomijny jest rurką wykonaną z tworzywa sztucznego, która mocowana jest do skóry za pomocą szwów.

Jak długo utrzymywana jest nefrostomia?

Nefrostomia utrzymywana jest tak długo jak długo istnieje przyczyna, która spowodowała utrudniony odpływ moczu z nerki. W przypadku kamicy moczowej dren nefrostomijny usuwany jest w momencie uzyskania swobodnego spływu moczu do pecherza moczowego. Schorzenia onkologiczne mogą wymagać dożywotniego utrzymania przetoki nerkowej.

Zalecenia dla chorych z założoną nefrostomią

Każdy pacjent z wytworzoną nefrostomią powinien być poinstrowany jak należy obchodzić się z przetoką. Chory z wytworzoną przetoką nerkową powinien wypijać zwiększoną ilość płynów w celu maksymalnego rozcieńczenia moczu co zmniejsza ryzyko inkrustacji i zatykania się cewnika.


« Wróć



Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.